Kolposkopia


kolposkopia agnieszka osinska (4)

Kolposkopia to badanie, które szybko pozwala rozpoznać bardzo wczesne stadium raka szyjki macicy, infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), zmiany nowotworowe pochwy oraz wszelkie zakażenia dróg rodnych i moczowych.

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa kilkanaście minut. Może być przeprowadzone u kobiet w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Wykonuje się je kolposkopem, aparatem optycznym który pozwala na dokładne – w dużym zbliżeniu – obejrzenie sromu, pochwy, powierzchni szyjki macicy oraz ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy. Pozwala na wczesną diagnozę nieprawidłowości oraz skuteczne leczenie.  Jest to szczególnie istotne w wypadku raka szyjki macicy. Wczesna diagnoza daje niemal stuprocentową gwarancją wyleczenia.

Kolposkopia – wskazania

Co to jest kolposkopia – pytają głównie kobiety, które otrzymały wskazanie do przeprowadzenia tego badania z powodu złych wyników badań cytologicznych (trzecia, czwarta i piąta grupa cytologii).

Nie jest to jednak jedyne wskazanie. Badanie to jest zalecane również w przypadkach nawracających stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy, niewyjaśnionych plamień oraz torbieli i polipów szyjki macicy.

Kolposkopia – przygotowanie

Badania nie wykonujemy podczas miesiączki – najlepiej przeprowadzić je między dziesiątym a dwudziestym dniem cyklu. Na kilka dni przed wizytą nie należy współżyć.

Kolposkopia – przebieg

Badanie wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. W pierwszej kolejności lekarz zakłada pacjentce wziernik dopochwowy, pozwalający na ogląd narządów. Kolposkop jest jedynie zbliżany – a nie jak powszechnie sądzimy – wkładany do środka. Po zbadaniu wydzieliny lekarz ocenia nabłonek szyjki macicy. W razie potrzeby ginekolog może od razu pobrać tkankę do badania histopatologicznego (biopsja szyjki macicy). Wyniki badania są podawane na miejscu.


Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line