Cukrzyca w ciąży. To słodka mama wiedzieć powinna

Cukrzyca w ciąży. To słodka mama wiedzieć powinna

Cukrzyca w ciąży jest najczęstszym powikłaniem tego okresu życia kobiety. Najczęściej dotyka kobiet, które borykają się z nadwagą, zaszły w ciążę po 35. roku życia lub chorowały na cukrzycę ciążową w poprzedniej ciąży. Nierzadko występuje u kobiet, u których cukrzyca pojawiła się wcześniej u kogoś w rodzinie. Mąż nie jest rodziną – oczywiście w sensie medycznym. Nieleczona cukrzyca może mieć wpływ na dziecko. Na szczęście leczenie jest dość proste: dieta i ćwiczenia fizyczne. Przy zachowaniu prawidłowych poziomów cukrów we krwi dziecko nawet nie poczuje choroby mamy. A choroba – jak sama nazwa wskazuje – dotyczy ciąży. Po porodzie znika.

Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

Diagnozę stawia lekarz, nikt inny.

Przed postawieniem rozpoznania musimy  wykonać badania.  Pierwsze badanie (poziom cukru we krwi na czczo) oznacza się w pierwszym trymestrze.  Drugi test (OGTT) wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży. W przypadku, kiedy lekarz stwierdzi nieprawidłowy poziom glukozy na czczo lub nieprawidłowy wynik testu OGTT powinien skierować pacjentkę do poradni cukrzycowej dla kobiet w ciąży.

Jak wygląda leczenie cukrzycy w ciąży?

Leczenie cukrzycy ciążowej polega na utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Podstawowym działaniem jest zastosowanie diety z ograniczeniem cukrów prostych oraz umiarkowany wysiłek fizyczny. Zgłaszając się do lekarza pacjentka otrzyma wszelkie zalecenia dietetyczne, do których powinna się stosować podczas trwania całej ciąży. Przestrzeganie ich pomoże zapobiec możliwym powikłaniom u matki i dziecka, zabezpieczy ciężarną przed nadmiernym przyrostem masy ciała w trakcie ciąży i sprawi, że rozwój płodu będzie przebiegał prawidłowo.

Czasami na początku stosowania diety masa ciała pacjentki spada, mimo, że masa płodu rośnie. Jest to zjawisko dość naturalne, i paradoksalne kobieta, która chudnie jest tym zaniepokojona.

Dieta w cukrzycy ciążowej

Dieta w przypadku cukrzycy ciążowej podobna jest do diety stosowanej przez cukrzyków. Dzienna wartość kaloryczna powinna utrzymywać się między 2300 a 2500 kcal, z czego 40-50 proc. stanowią węglowodany (ciemne pieczywo, kasze, płatki owsiane, owoce), 30 proc. to białka (głównie drób i ryby), a 20-30 proc. to tłuszcze. Kategorycznie należy unikać wszelkiego rodzaju słodyczy, szczególnie gotowych ciast, ciasteczek i cukierków. To tylko podstawowe i ogólne zalecenia diety.

Oprócz diety, ciężarna powinna również stale kontrolować poziom cukru we krwi – zwykle robi się to cztery razy dziennie – zaraz po przebudzeniu oraz godzinę po trzech posiłkach w ciągu dnia.

Monitorowanie stanu płodu

Brzmi pompatycznie, ale to nic innego, jak sprawdzanie, jak czuje się dziecko.

U pacjentek z cukrzycą dziecko jest bardziej „podglądane”. Częściej wykonujemy u nich badanie USG, a  KTG  jest rekomendowane od 36 tygodnia ciąży. Pacjentki z cukrzycą nie mają też dylematu:” termin minął 10 dni temu i nic się nie dzieje „.

Wszystkie panie z cukrzycą w ciąży są przyjmowane do szpitala najdalej w przewidywanym terminie porodu.

Po porodzie cukrzyca ciążowa nie stanowi już zagrożenia dla płodu, ale dziecko może mieć przejściowe trudności z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi. Trwa to maksymalnie kilka dni i nie ma znaczenia dla dalszego rozwoju dziecka.

Dr Agnieszka Osińska




Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line