Rektoskopia


Rektoskopia to badanie endoskopowe. Pozwala na ocenę stanu błony śluzowej jelita grubego i wyjaśnienie zmian o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym.

Celem rektoskopii jest nie tylko diagnoza, ale i terapia. Umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. W trakcie rektoskopii możliwe jest usuwanie z odbytnicy polipów, ciał obcych, hamowanie krwawienia, poszerzenie zwężeń jelita.

Wskazania do rektoskopii to m.in.:

  • polipy, guzki, zmiany w obrębie odbytnicy,
  • bóle w okolicach odbytu,
  • krwawienia z odbytu,
  • świąt odbytu,
  • częste zaparcia, biegunki,
  • uczucie parcia na stolec lub brak kontroli nad jego oddawanie,
  • endometrioza.

 Jak przebiega rektoskopia?

Badanie wykonuje specjalista jest za pomocą rektoskopu – sztywnego wziernika o długości od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm.

Wcześniej lekarz musi wykonać rutynowe badanie per rectum, czyli bada odbyt z zewnątrz i wewnątrz za pomocą palców dłoni. Następnie do odbytnicy pacjenta na głębokość mniej więcej 5 cm wkłada jednorazowy wziernik. Jego końcówkę wcześniej smaruje środkiem znieczulającym.

W trakcie wprowadzania rektoskopu do odbytu wdmuchuje się niewielką ilość powietrza. Obraz z końcówki endoskopu jest przekazywany na monitor lekarza wykonującego badanie, dzięki czemu potrafi on ocenić stan błony śluzowej okrężnicy. Do rektoskopu w trakcie badania jest doprowadzane tzw. zimne światło za pomocą światłowodu.

Rektoskopia trwa jedynie kilka minut. W trakcie badania pacjent nie powinien odczuwać bólu, co najwyżej lekki dyskomfort. Wszystko jednak zależy od profesjonalizmu lekarza.

Przed wykonaniem rektoskopii konieczna jest konsultacja lekarza prokologa i odpowiednie przygotowanie do wykonania badania.

Rektoskopię w UltraMedica wykonuje dr Anna Dąchór, specjalistka w wieloletnim doświadczeniem szpitalnym, gwarantująca fachowość i delikatność podczas badania.

Masz pytania? Zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.


Nasi specjaliści

Kontakt

Masz pytania? Chcesz się zapisać na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas. Odpowiadamy na wszystkie wiadomości.

Masz pytania? Zadzwoń


Zapisz się on-line!

Zapisy on-line