- Ginekologia
-
Badania USG
- Prowadzenie ciąży
- Badania prenatalne NFZ
- Leczenie niepłodności
- Ginekologia estetyczna
- Endokrynolog
- Endokrynolog dziecięcy
- Urologia
- Proktologia
- Psycholog
-
Ortopeda
- Fizjoterapia dziecięca
- Medycyna estetyczna
- Dietetyk dla dorosłych i dzieci
- Poradnia laktacyjna
- Szkoła rodzenia
- Laboratorium
USG układu moczowego
Badanie USG układu moczowego jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne oraz nie powodujące bólu. Umożliwia ocenę stanu nerek, drożności dróg moczowych, pęcherza a u mężczyzn także prostaty.
Wskazania do wykonania USG:
- nieprawidłowe wyniki ogólnego badania moczu,
- bóle w okolicy lędźwiowej,
- krwiomocz,
- problemy z oddawaniem moczu,
- wyczuwalny guz w jamie brzusznej,
- podejrzenie kamicy nerkowej,
- choroby gruczołu krokowego,
- torbiele nerek i pęcherza moczowego.
Przygotowanie do badania:
Pęcherz moczowy powinien być jak najbardziej wypełniony. Umożliwia to ocenę kształtu pęcherza i grubości ścian. Pacjent powinien na godzinę przed badaniem wypić około 1,5 litra płynów niegazowanych (najlepiej woda). Można napić się także w przychodni przed badaniem (konieczne przyjście około godziny wcześniej niż jest zaplanowane badanie USG).
Zaleca się również, aby na dzień przed badaniem, pacjent zastosował dietę lekkostrawną. Na kilka godzin przed badaniem zaleca się całkowite powstrzymanie od spożywania pokarmów.
W przypadku konieczności oceny objętości zalegającego moczu po opróżnieniu pęcherza (tzw. badanie USG układu moczowego z oceną zalegania po mikcji), pacjent w przerwie badania udaje się do toalety, a następnie lekarz ocenia pęcherza moczowego po raz drugi.
USG trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie jest bezbolesne. Przeprowadza je certyfikowany specjalista USG. Nakłada on specjalny żel na skórę pacjenta, a następnie przesuwa po niej głowicę urządzenia. Obraz jest od razu widoczny na ekranie. Po wizycie pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową.
Masz pytania? Zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 6 dni w tygodniu.